با محوریت بررسی بودجه سال ۱۴۰۰؛

سی‌امین اجـلاس روسـای دانشگاه‌هـای بزرگ کشور در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد

۰۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۱ کد : ۵۹۰۷۹ اخبار برگزیده اخبار
تعداد بازدید:۲۹۱
سی‌امین اجـلاس روسـای دانشگاه‌هـای بزرگ کشور با حضور دکتر نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، دکتر حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، دکتر منادی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس و دکتر خدابخشی نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به میزبانـی دانشـگاه شهید بهشتـی، پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹ برگزار شد.
سی‌امین اجـلاس روسـای دانشگاه‌هـای بزرگ کشور در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی، در این جلسه درخصوص بودجه سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌های بزرگ کشور و کسری بودجه سال جاری دانشگاه‌ها بحث و تبادل نظر شد.

دکتر نصیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی ضمن خیر مقدم به روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی و شهدای راه علم و دانش را گرامی‌داشت. از تدابیر و اقدامات دولتمردان برای اداره کشور در شرایط سخت تحریم تقدیر نمود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر پژوهش و فناوری گفت: در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری همواره بر پژوهش و فناوری تاکید شده است؛ در بیانیه گام دوم انقلاب، علم و پژوهش نخستین محور و دومین مبحث در ماموریت‌هاست. چگونه است که وقتی بالاترین مقام کشور پرچم‌دار علم و پژوهش است به این حوزه مهم و استراتژیک در برنامه‌های توسعه به صورت مطلوب پرداخته نمی‌شود و به تبع آن بودجۀ متناسب با جایگاه علم و پژوهش، به این حوزه اختصاص نمی‌یابد؟ شاهد هستیم مواردی هم که در برنامه‌ها گنجانده شده در عمل محقق نمی‌شود؛ به عنوان مثال در برنامه ششم توسعه تاکید شده است که دانشگاه‌ها از منابع بانکی و امثالهم، تسهیلات فاینانس تا سقف یک میلیارد دلار برای تجهیز آزمایشگاه‌ها برخوردار شوند، از سال ۱۳۹۶ هرسال این مورد به عنوان تبصره ۳ الف ماده واحده بودجه تکرار شده است اما تاکنون هیچ دانشگاهی نتوانسته است از این امکان بهره‌مند شود.

وی افزود: ما در دانشگاه شهید بهشتی اخیراً توانستیم با استناد به تبصره فوق تا مصوبه شورای عالی اقتصادی پیش برویم و دو طرح از چهار طرح پیشنهادی دانشگاه شهید بهشتی با اعتبار ۱۰ میلیون دلار در این شورا تصویب شده است اما تاکنون اقدامی برای عملیاتی نمودن این طرح‌ها صورت نگرفته و مصوبه در سازمان برنامه و بودجه مانده است. این بی‌مهری‌ها به حوزه علم و پژوهش موجب می‌شود علی رغم تلاش دانشگاهیان در حرکت به سوی اهداف و پیشبرد علم و فناوری در کشور، با چالش‌ها و موانع بزرگی مواجه شویم.

دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران و رئیس اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ، تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه‌ها به پشتوانه ظرفیت‌های متعدد موجود در کشور، می‌تواند در جبران کسری بودجه دانشگاه‌ها مثمرثمر واقع شود.هزینه تغذیه و اسکان دانشجویان را بزرگترین دغدغه دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: اگر دولت بتواند به روش‌های مختلف مانند ارائه تسهیلات مالی، هزینه اسکان و تغذیه دانشجویان را تامین نماید بار بزرگی از دوش دانشگاه برداشته می‌شود.

دکتر نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، گزارشی از وضعیت اعتبارات حوزه آموزش عالی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و تبصره‌های پیشنهادی برای درج در لایحه بودجه ارائه داد. وی با مقایسه اعتبارات هزینه‌ای دانشگاه‌های وزارت عتف در طول قانون پنجساله، ششم توسعه اقتصادی،. اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تأکید داشته‌اند که با افزایش حداقلی اعتبارات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی انجام کارهای علمی در تراز بین المللی را برای این موسسات سخت کرده است.

معاون اداری و مالی وزارت عتف با اشاره به مدل تعیین و توزیع بودجه عمومی دانشگاه‌ها و شاخص‌های بودجه‌ای عملکردمحور به مواردی از جمله ارتباط با صنعت و جامعه، عملکرد سرانه تولیدات پژوهشی، فعالیت‌های بین المللی دانشگاه‌ها و رشد نسبت عملکرد درآمد اختصاصی به تخصیص بودجه عمومی به بررسی آنها پرداختند.

وی در ادامه به ارائه گزارش از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای آموزش عالی و نسبت رشد آنها نسبت به سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در لایحه پیشنهادی ۱۴۰۰ پرداختند.

دکتر نظرپور به اجرای طرح مقاوم سازی ساختمان‌های دانشگاهی و مراکزپژوهشی و سرمایه گذاری در بحث خیرین آموزش عالی بعنوان اولویت‌های بسیار ضروری پرداختند که اعتبار مورد نیاز برای طرح مقاوم سازی را با توجه به اولویت‌های موجود ۱۰,۰۰۰ میلیارد ریال و در بخش خیرین با توجه به آورد خیرین مبلغ ۳,۰۰۰ میلیارد ریال برای سال ۱۴۰۰ اعلام نمودند.

ایشان در خصوص پیشنهاد تبصره‌های جدید و اصلاحی برای درج در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرتبط با تبصره‌های هزینه‌ای و عمرانی آموزش عالی نیز مباحثی مطرح نمودند. از جمله تبصره‌های جدید درخواست تامین خوابگاه متأهلین برای دانشجویان متأهل با تأمین مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال و درخواست معافیت مالیاتی طرح‌های پژوهشی برون دانشگاهی و همکاری با سازمان تأمین اجتماعی در صدور مفاصاحساب می‌باشد.

معاون اداری و مالی وزارت عتف از دیگر پیشنهادات جدید برای درج در لایحه ۱۴۰۰ را ضرورت ایجاد امکانات رفاهی برای اعضای هیئت علمی و کارکنان و واگذاری زمین از اراضی خارج از پردیس اصلی و تأمین زیرساخت‌های لازم را نیز اشاره نمودند.

لازم به ذکر است در سی‌امین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، روسای دانشگاه‌های صنعتی شریف، تربیت مدرس، علامه طباطبایی، خواجه نصیر طوسی، علم و صنعت، اصفهان، امیرکبیر، تبریز، فردوسی مشهد، شیراز و صنعتی اصفهان حضور داشتند.


( ۱ )