با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم؛

جلسه هیات رئیسه دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد

۰۵ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۵ کد : ۵۹۰۴۴ اخبار برگزیده اخبار
تعداد بازدید:۲۳۸
به دعوت دکتر نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهیدبهشتی تهران، جلسه هیأت رئیسه با حضور دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری و مالی وزارت عتف برگزار شد.
جلسه هیات رئیسه دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهیدبهشتی، دکتر نصیری رئیس دانشگاه، ضمن خیرمقدم و قدردانی از حضور دکتر نظرپور، معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر اهمیت افزایش بودجه دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: علی رغم مشکلات و تنگناهای اقتصادی حاکم بر کشور، افزایش بودجه دانشگاه‌ها به عنوان مهد علم، پژوهش و فناوری یک امر ضروری است.

در ادامه دکتر نظرپور معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، توضیحاتی در خصوص وضعیت بودجه دانشگاه‌ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ ارائه داد. ایشان ضمن تاکید بر تنوع بخشی منابع آموزش عالی گفت: جهت‌گیری دانشگاه‌های تراز اول دنیا، عبور از دانشگاه نسل اول و دوم و نیل به جایگاه دانشگاه نسل سوم و چهارم است؛ دانشگاه‌ها در کشور باید با بسترسازی مناسب برای نقش‌آفرینی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور از وابستگی خود به بودجه عمومی دولت بکاهند و بتوانند با افزایش درآمدهای جدید و پایدار، مزیت رقابتی پیدا کنند.

معاون اداری و مالی با مقایسه آماری منابع درآمدی برخی از دانشگاه‌های برتر دنیا با ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور به بررسی درآمدهای عمومی دولت و اختصاصی این دو اشاره نمود.

سپس با ارائه راهکار به منظور افزایش درآمد آموزش عالی از جمله افزایش سهم درآمد پژوهش و فناوری به جای درآمدهای آموزشی، استقرار نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، استفاده از ظرفیت خیرین و تنوع بخشی و ایجاد منابع پایدار آموزش عالی پرداخت.

دکتر نظرپور بیشترین چالش‌های پیش روی آموزش عالی و ملاحظاتی را که باید در این مسیر مورد توجه قرار گیرد را برشمردند. وی با تأکید بر اینکه نباید بنابر شرایط حاکم بر اقتصاد کشور تصمیم‌گیری‌ها متأثر از فضا و جو حاکم شود و ما را به مسیر اشتباه بیاندازد تا منجر به تغییر مسیر دانشگاه‌ها در راهی نادرست شود. همچنین توجه به مسئولیت اجتماعی دانشگاه در توسعه کشور می‌بایست به گونه‌ای باشد که توجه به درآمدزایی، سبب غفلت دیگر وجوه دانشگاه نگردد.

معاون اداری و مالی وزارت عتف در ادامه گفت: دانشگاه‌ها در تنوع بخشی درآمدها و کاهش هزینه ها باید با توجه به اسناد بالادستی و سیاست های کلان آموزش عالی در افق بلندمدت و هم چنین استقرار دولت الکترونیک در عرصه‌های آموزش عالی عمل نمایند.

وی با بررسی اعتبارات هزینه‌ای دانشگاه‌های بزرگ کشور در قانون بودجه و برنامه ششم توسعه طی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۶ به بررسی رشد بودجه‌ای آنها پرداخت و بیان کرد سهم بودجه دانشگاه‌های بزرگ کشور از کل بودجه دانشگاه‌های وابسته به وزارت عتف ۳۰% می‌باشد.

سپس دکتر نصیری رئیس دانشگاه گفت: دانشگاه شهید بهشتی در چند سال اخیر تمامی تلاش خود را در مسیر تنوع بخشی به درآمدها به کار بسته است. وی گفت: یکی از مشکلات در سال ۱۳۹۹ این بود که بدون در نظر گرفتن و تخصیص بودجه لازم، حقوق کارکنان دانشگاه افزایش یافت و دانشگاه‌ها منبعی برای تأمین آن در اختیار ندارند.

وی ضمن تاکید بر ضرورت افزایش حقوق کارکنان دانشگاه‌ها گفت: افزایش حقوق اعضای محترم هیأت علمی به هیچ وجه متناسب با دیگر افزایش ها نیست. ایشان بر ضرورت تلاش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تحقق این امر تاکید کرد.

رئیس دانشگاه، افزود: انشاالله در نشست رؤسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور که روز پنجشنبه ۴ دی ماه در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود موضوع افزایش حقوق اعضای هیأت علمی متناسب با دیگر افزایش‌ ها از جمله افزایش حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پیگیری خواهد شد. دکتر نصیری اظهار امیدواری کرد حداقل به سبب محدودیت های مالی که به واسطه تحریم ظالمانه دانشگاه شهید بهشتی بر این دانشگاه وارد شده بودجه ۱۳۹۹ این دانشگاه به صورت ۱۱۰ درصد تخصیص یابد و در بودجه ۱۴۰۰ این امر در نظر گرفته شود.

در بخش ادامه جلسه، هر یک از اعضای هیأت رئیسه برخی مسائل مربوط به امور بودجه و مسائل مالی در حوزه خود را مطرح کردند.

کلید واژه ها: دکترمحمدتقی نظرپور دانشگاه شهیدبهشتی