پیام معاون اداری و مالی و مدیریت منابع به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

تعداد بازدید:۱۱۴۸
پیام  معاون اداری و مالی و مدیریت منابع به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

إنآ أعطینک الکوثر «ای پیغمبر، ما به تو کوثر داده ایم». سوره کوثر / آیه ۱

به‌نام خداوند مهربانی که وجود مبارک حضرت زهرا (س) را به‌پیامبر عطا کرد.

القاب آن‌حضرت: صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدّثه و زهراء

یادگار بی بدیل رسول خدا، کسی که خداوند با غضب او غضبناک و با خشنودی او خشنود می‌شود، سرور تمام بانوان اهل بهشت و بالاتر از تمام آفریدگان خدا پس از پیامبر (ص) و امیرالمومنین (ع) است. بخشش و کرم و عطای او تا بدان حد بود که همراه همسر و دو فرزند معصومش، تا سه شب افطار خویش را که چند تکه نان بود، به مسکین و یتیم و اسیر بخشیدند.

مرحوم دکتر علی شریعتی در مقدمه کتاب «فاطمه فاطمه است»، مخاطب خود را زنانی دانسته که نه در قالب‌های سنتی قدیم مانده‌اند و نه قالب‌های وارداتی جدید را پذیرفته‌اند و می‌خواهند خود را بسازند و نیازمند الگو هستند. وی در همه ابعاد گوناگون "زن بودن" نمونه شده بود...یک "اُسوه" یک "شاهد" برای هر زنی که می‌خواهد "شدن خویش" را خود انتخاب کند. و درباره‌ی شخصیتش می‌افزاید: و من خواستم با چنین شیوه‌ای از فاطمه بگویم. باز درماندم. خواستم بگویم فاطمه دختر خدیجه بزرگ است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه، دختر محمد (ص) است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه همسر علی (ع) است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه مادر حسنین است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه مادر زینب است. باز دیدم که فاطمه نیست. نه! اینها همه هست و این همه فاطمه نیست. فاطمه، فاطمه است.

سرگذشت‌های شرکت در جنگ احد و پرستاری زخم های پیامبر، قناعت و زهد، تقوا و پرهیزگاری، شوهرداری و تربیت فرزند در زندگی مشترک با حضرت علی (ع)، داستان غم‌انگیز فدک، دفاع از ولایت و... از او به‌عنوان نمونه‌ی کامل یک انسان الهی به بشریت معرفی شد. در عفت و حیای حضرتش همین بس که در آخرین روزهای عمر کوتاهش، در آن‌زمان که هنوز برای تشییع جنازه تابوت مرسوم نشده بود، از اسماء- که یکی از زنان پرهیزکار بود- درخواست کرد تا برایش تابوتی بسازد تا بدن مطهرش حتی پس از شهادت و در شب تشییع نیز پوشیده و در حجاب کامل باقی بماند.

اینجانب ایام فاطمیه و سالروز شهادت اسوه‌ی ایمان حضرت فاطمه (س) را به شما همکاران گرامی تسلیت عرض می‌نمایم و از درگاه خداوند متعال شفاعت آن حضرت را برای همه‌ی ما خواستارم.

 

محمد تقی نظرپور

 

کلید واژه ها: شهادت حضرت فاطمه (س)