به مناسبت گرامیداشت ۱۳ آبان

سیزدهم آبان روز استکبار ستیزی ملت ایران

۱۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۰ کد : ۴۲۳۳۳ اخبار برگزیده اخبار پیام های معاون اداری مالی
تعداد بازدید:۷۵۱
این روز به عنوان روز مبارزه با استکبار نام گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است.
سیزدهم آبان روز استکبار ستیزی ملت ایران

به نام خداوند بخشنده مهربانی که فرهنگ مقاومت و استکبار ستیزی را به ما بخشید و به یاد امام خمینی (ره)، آن آزاد مردی که استکبار جهانی را از گستره ایران زمین زدود.

این روز که به عنوان روز مبارزه با استکبار نام گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است:

۱- تبعید امام خمینی به ترکیه ۱۳ آبان ۱۳۴۲، که در شب، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی به ترکیه تبعید کردند.

۲- روز دانش آموز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند و به همراه دانشجویان و مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند.. مأموران، ابتدا چند گلوله گاز اشک آور پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی گناه در خون خود غلتیدند. در این روز، ۵۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند

۳- تسخیر لانه جاسوسی روز مبارزه با استکبار جهانی ۱۳ آبان ۱۳۵۸، که زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه های تهران، پلی تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

پیام روز سیزدهم آبان این است که: تنها در برابر پروردگار جهانیان و مکتب توحید به نماز بایستند و فقط در پیش گاه خدا به کُرنش بنشینند و تا همیشه زمان در برابر ظلم و زورگویی ابرقدرت ها سرتسلیم فرود نیاورند وبه تعبیر رئیس جمهورمان: همانطور که تبعید امام خمینی (ره) با دستور امریکا به نخست وزیر رژیم طاغوت به خاطر سخنرانی حرکت آفرین ایشان علیه لایحه استعماری کاپیتولاسیون بود، امروز هم دولت امریکا در صدد است ۱۳ آبان را به خاطره ای تلخ و توأم با رنج ملت ایران تبدیل کند که با روحیه مقاومت ملت بزرگ ایران و رهبری شجاع، قاطعاً شکست خواهد خورد.

اینجانب یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری ها و روز مبارزه با استکبار جهانی را گرامی داشته و توفیقات شما را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم. امیدوارم که به تعبیر امام راحل: ملت ایران با اعتماد به قدرت لایزال قادر متعال همچون دریایی مواج به پیش می رود و در مقابل ابرقدرت ها و تفاله های آنان با صفی مرصوص ایستاده است.

محمد تقی نظرپور

کلید واژه ها: دکتر محمدتقی نظرپور یوم الله سیزده آبان


( ۱ )