سومین نشست از اولین دوره کمیته ملی علوم پایه برگزار شد

سومین نشست از اولین دوره کمیته ملی علوم پایه برگزار شد

۲۳ مهر ۱۳۹۶ | ۰۸:۱۵ کد : ۳۴۹۲۰ اخبار برگزیده اخبار
تعداد بازدید:۱۱۴۷
سومین نشست از اولین دوره کمیته ملی علوم پایه برگزار شد

در روز ۲۲ مهر سال جاری معاونت مالی- اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ساعت ۱۰ الی ۱۲: ۳۰ میزبان سومین جلسه از اولین دور کمیته ملی علوم پایه کمیسیون ملی یونسکو– ایران بود.

شرکت‌کنندگان:

دکتر یوسف ثبوتی، رئیس کمیته ملی علوم پایه کمیسیون ملی یونسکو– ایران، دکتر حسین عسگریان ابیانه، معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو– ایران، دکتر مهین گزانی، دبیر کمیتۀ ملی یونسکو علوم پایه– ایران و مدیر گروه علوم طبیعی کمیسیون، دکتر نسرین معظمی، نایب رئیس کمیته ملی علوم پایه کمیسیون ملی یونسکو، دکتر حسین غریبی، دکتر حسن ظهور، دکتر مهدی بهزاد، دکتر سعید سهراب‌پور، احمد احمدی و دکتر مهرناز پیروزنیک، کارشناس علوم کمیسیون ملی یونسکو ایران.

مباحث مطرح شده:

پس از تلاوت قرآن مجید، جلسه با خوشامدگویی به اعضا، تبریک به دکتر ثبوتی به مناسبت عضویتشان در مجمع همکاری‌های بین‌المللی فرهنگستان‌ها و همچنین تسلیت به دکتر حسن ظهور به مناسبت درگذشت خواهر گرامی‌شان، جلسه رسماً آغاز به کار کرد.

بند اول دستورکار

بحث و تبادل نظر در مورد پیشنهاد ایجاد مرکز آموزشی و پژوهشی در علوم پایه با همکاری یونسکو در ایران

ابتدا دکتر گزانی توضیحاتی در مورد پیشنهاد تأسیس یک مرکز پژوهشی و آموزشی در علوم پایه در ایران و اینکه موضوع تأسیس آن به علت اجرایی نشدن و عدم انجام مطالعات امکان‌سنجی ظاهراً از دستور کار شورای اجرایی حذف شده است و نیز پذیرش پیشنهاد ج.ا. ایران برای تأسیس مرکز مقوله دو یونسکو در زمینه علوم پایه مرتبط با سلامت و تعذیه انسانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد که مطالعات امکان‌سنجی آن انجام و برای تصویب به شورای اجرایی و کنفرانس عمومی ارجاع شده است، توضیحاتی داد.

در ارتباط با تأسیس مراکز، دکتر غریبی به اهمیت ایجاد ارتباطات علمی با اروپا تأکید کرد و پیشنهاد کرد که در تدوین پروپوزال تأسیس مرکز آموزشی و پژوهشی در علوم پایه همکاری می‌کند. پیشنهاد دکتر بهزاد هم این بود که همچنان پروژه را پیگیری کنیم و واژه آموزش را از عنوان آن حذف کنیم. دکتر عسگریان ضمن استقبال از پیشنهاد تأسیس مرکز آموزشی و پژوهشی در علوم پایه، اعلام کرد که بهتر است در تأسیس این مراکز از ظرفیت‌های موجود و همچنین از پتانسیل‌های موجود در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و مرکز فیزیک نظری (IPM) استفاده شود.

در ارتباط با تعیین روز جهانی نور، ۱۶ ماه می هر سال (۲۶ اردیبهشت)، مقرر شد یک کمیته کاری با همکاری کمیته و انجمن فیزیک به منظور برگزاری مراسم بزرگداشت این روز در سال ۱۳۹۷ تشکیل و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

سپس بند پنجم دستورکار بررسی شد و دکتر معظمی گزارشی در مورد دهمین نشست شورای علمی IBSP که خود وی نیز یکی از اعضای آن است، در سال ۲۰۱۷ ارائه کرد. در این گزارش به اهم فعالیت‌های برنامه بین‌المللی علوم پایه یونسکو، تأکید این برنامه بر اهمیت آموزش علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) ، همکاران این برنامه، تعداد مراکز مقوله دو، کرسی‌های یونسکو و شبکه‌های مرتبط با این برنامه، ساختار و تعداد اعضای شورا، اهداف آن و دیگر حوزه‌های مهم تمرکز فعالیت این برنامه به جز STEM از جمله سلامت پایدار تأکید کرد. از پیشنهادات وی تقویت همکاری ج. ا. ایران و به خصوص کمیته ملی علوم پایه کمیسیون ملی یونسکو – ایران با برنامه IBSP ، به ویژه در زمینه سال‌های بین‌المللی و فعالیت‌های تعریف شده در قالب این سال‌ها بود که قرار است به شرح زیر اعلام شوند:

  • سال ۲۰۱۸ : Next Einstein forum at Rwanda
  • سال ۲۰۱۹: سال جهانی صدا
  • سال ۲۰۲۰: سال علوم پایه برای توسعه و پایداری

مقرر شد دکتر معظمی گزارش ارائه شده را به دبیرخانه کمیته ملی علوم پایه در کمیسیون ملی یونسکو– ایران ارسال نماید.

اعضا پیشنهاد کردند که در صورت امکان یک عضو هم از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی از پزشکان در کمیته حضور داشته باشد و در صورتی‌که طبق آیین‌نامه امکان آن وجود نداشته باشد به شکل موردی از پزشکان برای شرکت در جلسات کمیته دعوت کنیم. دکتر گزانی اظهار داشت، رئیس مرکز علوم پایه مرتبط با سلامت که در آینده ایجاد خواهد شد عضو این کمیته خواهد بود و چنانچه اعضا صلاح بدانند و موضوع در دستورکار قرار بگیرد می‌توان در مورد انتخاب یک عضو از بخش بهداشت و سلامت کشور، اتخاذ تصمیم و رأی‌گیری کرد و البته به اصلاح آیین‌نامه در ارتباط با عضو جدید اقدام شود.

دکتر گزانی نیز شرح مختصری از گزارش فعالیت‌های برنامه علوم پایه یونسکو در قالب سند ۳۹ C/REP/14، از مجموعه اسناد مربوط به سی‌و‌نهمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو ارائه کرد. وی همچنین ارتباط برنامه علوم پایه یونسکو را با اهداف پیشرفت پایدار سازمان ملل بررسی و اعلام کرد.

اعضا همگی بر ضرورت تقویت فعالیت‌های ج. ا. ایران در زمینه ترویج آموزش STEM در کشور تأکید کردند. در این ارتباط، دکتر ظهور بر ضرورت بین‌رشته‌ای کردن علوم تأکید کرد. به اعتقاد او در صورت عدم نگرش بین‌رشته‌ای میان علوم به بسیاری از پیشرفت‌ها در زمینه علم و فناوری دست نخواهیم یافت. دکتر بهزاد نیز بر همین موضوع تأکید داشت. دکتر ثبوتی خواستار پیگیری این موضوع از دکتر ظهور شد.

با توجه به موارد مطرح شده، دکتر گزانی از اعضا خواست تا نظراتشان را درباره نحوه فعالیت‌های کمیته در قالب پروژه‌هایی مکتوب به دبیرخانه کمیته اعلام نمایند تا بر اساس آن برنامه کاری دو سالانه کمیته ملی علوم پایه کمیسیون ملی یونسکو- ایران تدوین شود.

از دیگر پیشنهادات ارائه شده، پیشنهاد دکتر گزانی برای تأسیس یک مرکز علوم پایه برای منطقه غرب آسیا بود.

مقرر شد تا دکتر ظهور، موسوی موحدی، غریبی و محمدیان به همراه دکتر معظمی نسبت به ارائه پیشنهاد به منظور تدوین برنامه کاری دو سالانه کمیته اقدام کنند.

در ارتباط با بند دوم از دستورکار، دکتر گزانی گزارشی در مورد اسناد یونسکو و کنفرانس عمومی آن ارائه کرد. و پس از قرائت نظر دکتر موسوی موحدی از دکتر معظمی خواسته شد تا نظرات خود را در خصوص آنچه که ج. ا. ایران در خصوص برنامه بین‌المللی علوم پایه یونسکو می‌تواند انجام دهد و به منظور گنجاندن آن در متن سخنرانی کمیسیون علوم طبیعی کنفرانس عمومی، حداکثر تا روز سه شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۶ به دبیرخانه کمیته ارسال کند.

لازم به ذکر است که بررسی بند سوم دستورکار به علت حضور نداشتن دکتر موسوی موحدی به جلسه آتی کمیته موکول شد. همچنین دکتر گزانی شرح مختصری از این پروژه ارائه کرد اما تشریح کامل آن به جلسه آتی و حضور جناب دکترموسوی موحدی موکول شد.

جلسه در ساعت ۱۲:۳۰ به کار خود پایان داد.